سمعک ها چگونه کار می کنند؟

سمعک ها چگونه کار می کنند؟

سمعک ها چگونه کار می کنند؟

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی ، تخمین زده می شود 466 میلیون نفر در سراسر جهان از سطوح مختلفی از کاهش شنوایی رنج می برند. از این تعداد ، نزدیک به 34 میلیون کودک هستند. کاهش شنوایی به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد که برخی از آنها کاملاً قابل پیشگیری است. به عنوان مثال ، طولانی مدت ، قرار گرفتن در معرض منظم سر و صدای زیاد و استفاده از داروهای خاص می تواند به گوش آسیب برساند. سایر دلایل بالقوه می تواند شامل عفونت های مزمن گوش ، سایر بیماری های عفونی ، ناهنجاری های ژنتیکی ، عوارض هنگام تولد و پیری باشد. دستگاه های مختلفی از جمله سمعک و کاشت حلزون وجود دارد که می تواند در بهبود زندگی افراد مبتلا به کم شنوایی کمک کند.
یکی از رایج ترین دستگاه های کم شنوایی سمعک است. این وسیله برقی کوچک است که کمک می کند صداها بلندتر و شفاف تر شوند.
سه دسته اصلی سمعک
طرح سمعک را می توان به طور گسترده ای به سه دسته اصلی از جمله پشت گوش (BTE) ، داخل  گوش (ITE) و سمعک های کانال طبقه بندی کرد. همانطور که از نام ها مشخص است ، BTE ها در پشت گوش پوشیده می شوند ، ITE ها در داخل گوش پوشیده می شوند و سمعک های کانال درون کانال گوش قرار می گیرند. انتخاب سمعک تا حد زیادی به نیازهای فردی و ترجیح شخصی بستگی دارد. به عنوان مثال ، سمعک های کانال اغلب توسط افرادی استفاده می شود که فقط از شنوایی در یک گوش رنج می برند. از طرف دیگر ، BTE ها برای همه گروه های سنی طراحی شده اند ، به طور معمول تقویت بیشتری نسبت به بیشتر ITE ها دارند و از ماندگاری بیشتری باتری نیز دارند. علاوه بر این ، BTE ها در مقایسه با ITE ارزان تر هستند زیرا دومی برای هر فرد به صورت سفارشی ساخته می شود. ITE ها از آنجا که کوچکتر و گسسته تر هستند از محبوبیت بیشتر برخوردار هستند.
سمعک ها چگونه کار می کنند؟
صرف نظر از طراحی ، سمعک ها سه قسمت اساسی دارند یعنی میکروفون ، تقویت کننده و بلندگو. صدا از طریق میکروفون دریافت می شود و به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود که توسط تقویت کننده بیشتر تقویت می شوند. این سیگنال ها متعاقباً از طریق بلندگوهای سمعک به گوش فرستاده می شوند. به عبارت دیگر ، هدف اصلی سمعک جمع آوری صدا ، تقویت آن و ارسال آن به گوش است.
سمعک ها می توانند ابزاری مفید برای افرادی باشند که برخی از انواع کم شنوایی را دارند. جالب اینجاست که با این وجود ، بسیاری از افراد از کم شنوایی آگاه نیستند. بنابراین ، اگر احساس کردید که شنوایی شما مختل شده است ، فوراً به پزشک خانواده خود مراجعه کنید. پزشکان قادر خواهند بود شما را به یک متخصص گوش و حلق و بینی ، متخصص در گوش ، بینی و گلو معرفی کنند و می توانند در تعیین علت کم شنوایی به شما کمک کنند ، یا یک متخصص شنوایی که می تواند تست های مناسب را برای تعیین نوع و میزان آن انجام دهد. آنها با هم قادر خواهند بود به شما كمك كنند که بتوانید سمعکی که بتواند به شما کمک کند را انتخاب کنید.

دیدگاه خود را بیان کنید


تمامی حقوق برای کلینیک شنوایی و سمعک شکوه تجریش محفوظ است
طراحی و توسعه در شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان