تاثیر موسیقی بر شنوایی افراد مسن

 تاثیر موسیقی بر شنوایی افراد مسن

 تاثیر موسیقی بر شنوایی افراد مسن

 تاثیر موسیقی بر شنوایی افراد مسن

تاخیر در زمانبندی های عصبی همراه با بالا رفتن سن, اجتناب ناپذبر است. اما بر اساس مطالعات جدیدی که در دانشگاه نورث وسترن انجام شده با آموزش موسیقی می توان تا حدودی ار اثرات آن کاست .

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه جام جم, اولین بار است که طی مطالعاتی شواهد بیولوژیکی منی بر تاثیر تجربه موسیقیایی مادم العمر بر روند پیری ارایه می شود. محققان در لابراتوار علوم عصبی شنوایی با اندازه گیری واکنش های اتوماتیک مغز موسیقیدان های پیر و جوان و افراد معمولی به اصوات صوتی به این نتیجه رسیده اند که زمانبندی عصبی در مغز موسیقیدان ها با افراد معمولی بسیار متفاوت بوده و موسیقیدان ها در این زمینه عملکرد بهتری دارند. نینا کاروس, پروفسور عصب شناس و فیزیولوژیست دانشگاه نورث وسترن می گوید :" بر رسیها نشان داده نوازندگان مسن نه تنها عملکرد بهتری نسبت به همتایان معمولی خود دارند , بلکه محرکهای موسیقیایی را با سرعت و دقت بیشتری نسبت به افراد جوان معمولی رزم گشایی می کنند." لذا این ایده که تجربه کردن اصوات به شکل فعال در یک دوره ی طولانی از زندگی تاثیر زیادی بر عملکرد سیستم عصبی ما دارد تقویت میشود. کاروس معتقد است این یافته ها بسیار مهم و حایز اهمیت است.

داده های جدید دانشگاه نورث وسترن همرا یافته های جدید ناشی از مطالعه روی حیوانات در دانشگاه کالیفرنیا قویا" نشان میدهد که آموزشهای فشرده موسیقی حتی در اواخر عمر میتواند پردازش گفتاری افراد مسن را بهبود بخشیده و در نتیجه توانایی آنها برای ارتباط در محیطهای پیچیده و محیطهای پر سر و صدا را افزایش دهد. مطالعات قبلی کاروس نشان میداد آموزش موسیقی علاوه بر تقویت حافظه از مشکلات شنیداری افراد در محیطهای پر سر وصدا میکاهد. این دو مشکلاتی هستند که بسیاری از افراد مسن با آن در گیرند. به تازه گی هم مطالعات گسترده ای بمنظور بررسی اثر موسیقی بر شکل پذیری مغز در طول عمر انسان در جمعیتهای مختلف و در زمینه ی آموزشی انجام شده است .

با این حال کاروس متذکر شده که نتایج مطالعه ی کنونی انجام شده ممکن است فراگیر نبوده و نتواند به خوبی ثابت کن که نوازندگان , زمانبندی عصبی مناسبی در تمام واکنشهای مرتبط با اصوات دارند. در عوض این تحقیق نشان میدهد تجربه ی موسیقیایی بر زمانبندی عناصر صدا که در تشخیص یک صدا از صدای دیگر اهمیت زیادی دارند , موثر است . در این پژوهش محققان واکنش عصبی اتوماتیک 87 فرد بالغ انگلیسی زبان به اصوات گفتاری را حین تماشای یک فیلم ویدیویی زیر نویس شده بررسی کردند . در این گروه موسیقیدانها افرادی بودند که پس از 9 سالگی بطور دایم با موسیقی سروکار داشتند , اما گروه دوم فقط 3 سال یا کمتر آموزش موسیقی دیده بودند .

منبع : خبرنامه انجمن شنوایی شناسان ایران بهار 91

دیدگاه خود را بیان کنید


تمامی حقوق برای کلینیک شنوایی و سمعک شکوه تجریش محفوظ است
طراحی و توسعه در شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان