پارگی پرده ی گوش

پارگی پرده ی گوش

پارگی پرده ی گوش

پارگی پرده ی گوش

پرده گوش(پرده صماخ) صفحه نازكی در انتهای مجرای گوش است كه اصوات وارد شده به مجرا را جمع آوری و  به گوش میانی منتقل می كند، همچنین این پرده مانع ورود باكتری ها و دیگر ذرات خارجی به داخل گوش می شود. این پرده، به دلیل نازك بودن ممكن است به راحتی پاره یا سوراخ شود.

در اینجا به توضیح و بررسی پارگی ایجاد این عارضه می پردازیم. پارگی پرده گوش به هر گونه سوراخ در صفحه نازكی كه جدا كننده گوش میانی و مجرای گوش خارجی است اطلاق می شود، كه در علم پزشكی به این صفحه، پرده صماخ گفته می شود.

پارگی پرده ممكن است همراه با علایمی همچون كم شنوایی، درد، خروج ترشح از گوش، سرگیجه و وزوز باشد. پارگی ممكن است به دنبال عللی همچون ضربه به گوش یا سر، شكستگی جمجمه، انفحار ناگهانی، تغییر زیاد فشار هوا مثلا هنگام فرود بعضی از هواپیما ها یا شیرجه زدن در آب، فرو بردن اجسام خارجی در گوش، عفونت های گوش و ... ایجاد شود.

 در مواردی كه پارگی پرده ناشی از عفونت حاد گوش باشد، علاوه بر احساس درد، كم شنوایی و تب، خروج ترشحات عفونی یا خونی از گوش ممكن است دیده شود. در اغلب موارد پارگی جدید، پرده گوش پس از چند هفته خود بخود ترمیم می شود و گاهی فرآیند ترمیم ممكن است تا چند ماه بطول بیانجامد. طی این دوره كه پرده گوش در حال ترمیم شدن است، بایستی تحت نظر پزشك از گوش خود محافظت كنیم. در موارد محدودی كه پرده گوش خود بخود ترمیم نمی شود، ممكن است نیاز به جراحی باشد.

تاثیر پارگی پرده روی شنوایی بسته به مقدار و محل آن متفاوت است و ممكن است از صفر تا 50 دسی بل متغیر باشد

. اگر ضربه به سر شدید باشد(مثلا در مواردی شكستگی جمجمه) بطوریكه استخوانچه های گوش میانی هم (كه مسیول انتقال صوت هستند) جابجا شوند و یا حتی در برخی موارد گوش داخلی هم آسیب ببیند، در اینصورت كم شنوایی شدیدتر است. اگر هم پارگی پرده ناشی از ضربات صوتی یا انفجار ناگهانی باشد، كم شنوایی شدید و معمولا بهمراه وزوز می باشد. در این موارد، احتمالا پس از مدتی بخشی از شنوایی بر می گردد و طی چند روز وزوز گوش تا حدی كاهش می یابد.

عفونت مزمن همراه پارگی پرده هم می تواند كم شنوایی پیش رونده یا دایمی ایجاد كند. در موارد ذیل باید به پزشك مراجعه كرد:

  • احساس سرگیجه و عدم تعادل در هنگام راه رفتن
  • كم شنوایی شدید
  • تب بالا، استفراغ و درد شدید در گوش
  • خروج ترشح از گوش

درمان پارگی پرده گوش : قبل از هر گونه اقدام درمانی، انجام آزمایش شنوایی سنجی ضروری است. زمانیكه پارگی خیلی كوچك باشد ممكن است پزشك گوش و حلق و بینی ، ترجیح دهد كه اقدامی نكرده و تا وقتی كه پرده خود بخود ترمیم شود در فواصل زمانی، آن را معاینه كند.

ممكن است پزشك برای جلوگیری از عفونت گوش و یا رفع عفونت موجود، آنتی بیوتیك هم تجویز كند. گاهی اوقات، پزشك در مطلب خود اقدام به مرمت سوراخ پرده گوش می كند. با استفاده از یك میكروسكوپ، حاشیه سوراخ پرده گوش را تحریك میكند. سپس یك صفحه كوچك و نازك(وصله) را روی پرده قرار می دهند، پس از بستن پرده گوش معمولا شنوایی بهتر می شود. در برخی موارد پارگی، برای بسته شدن كامل پرده، ممكن است حتی نیاز به 3 تا 4 وصله باشد. اگر گوش پزشك احساس كند كه استفاده از وصله برای بستن پارگی پرده مناسب و كافی نباشد، ممكن است به جراحی نیازشود

دلایل لزوم بسته بودن پرده ی گوش :

  • ورود آب (كه میتواند باعث عفونت گوش شود) در هنگام شنا كردن
  • بهتر شدن وضعیت شنوایی
  • كاهش وزوز گوش
  • جلوگیری از ایجاد كلستاتوما (كیست گوش میانی كه میتواند باعث عفونت مزمن و تخریب ساختار گوش شود) و یا عوارض عفونت مزمن گوش.

برای جراحی ترمیمی پرده گوش تكنیك ها و روشهای مختلفی وجود دارد كه رایج ترین آن پیوند زدن فاسیای عضله گیجگاهی به محل سوراخ پرده گوش می باشد. این روش جراحی اصطلاحا تمپانوپلاستی نامیده می شود و معمولا موفقیت آمیز بوده، شنوایی را تا حد زیادی بر می گرداند و اغلب بصورت سر پایی قابل انجام است راه های پیشگیری از پارگی پرده ی گوش از بكار بردن هر گونه شییی از جمله گوش پاك كن برای تمیز كردن یا خاراندن گوش اجتناب كنید. در صورت ورود هر گونه جسم خارجی یا حشره و ... به گوش، برای خارج كردن آن تنها از پزشك كمك بخواهید.

 از صدماتی كه ممكن است باعث پاره شدن پرده گوش شوند(مثلا ترقه ها یا ضربه های صوتی محیط های انفجاری) حتی الامكان جلوگیری كنید. مراقب عفونت های گوشی باشید و در صورت بروز عفونت یا علایم آن برای درمان به گوش پزشك مراجعه كنید.

 

دیدگاه خود را بیان کنید


تمامی حقوق برای کلینیک شنوایی و سمعک شکوه تجریش محفوظ است
طراحی و توسعه در شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان