آزمایشات شنوایی

آزمایشات شنوایی

آزمایشات شنوایی

دستگاه پیشرفته Vivosonic Integrity

قابلیت انجام آزمایش ABR و OAE  بدون نیاز به بیهوش کردن کودک : معمولا" برای انجام آزمایشات الکتروفیزیولوژی شنوایی نیاز به خواباندن یا بیهوش کردن نوزادان و کودکان آنهم در شرایط کلینیکی می باشد . ولی با ارایه دستگاه پیشرفته و کارای Vivosonic Integrity که نتیجه تلاش پژوهشگران الکتروفیزیولوژی برتر آمریکا همچون پروفسور "جیمز هال" بوده است . دیگر نیاز به خوابانیدن و بیهوش کردن کودکان در هنگام انجام آزمایش نیست . این دستگاه که مجهز به برترین سیستم ثبت سیگنال های الکتروفیزیولوژی شنوایی با استفاده از " فیلتر کالمن " است , قادر به ارزیابی وضعیت سیستم شنوایی نوزاد و کودک حتی در هنگام بازی کردن , نشستن در بغل والدین , راه رفتن و ... آنهم به صورت سیار و قابل انجام در منزل , داخل خودرو و ... می باشد . بدین ترتیب دیگر محدودیتی در ارزیابی کودکان وجود نخواهد داشت . همچنین دیگر نباید نگران اثرات جانبی داروهای خواب آور و بیهوش کننده مخصوصا" در کودکان ناتوان بود. از دیگر ویژگی های مهم این دستگاه قابلیت بی سیم بودن آن است . بدین وسیله نویزهای الکتریکی و مغناطیسی ناشی از سیم اتصال دستگاه به کامپیوتر به راحتی حذف می شوند و نیز امکان تحرک کودک در هنگام آزمایش یا ثبت پاسخ ها در فضای غیر از کلینیک جهت آرامش بیشتر کودک پدید می آید و از استرس کودک در هنگام حضور او در فضای درمانی می کاهد. بدین تربیت امکان انجام آزمایش کودک در منزل و یا حتی داخل خودرو در کنار والدین او حاصل می شود بدون اینکه آزمایشگر در حوزه دید کودک باشد.

آزمایش ABR                       

 در این آزمایش ؛ پاسخ های الکتریکی شنوایی ساقه مغز فرد ثبت می شود. این آزمایشات بنا به هدف تشخبصی به دو صورت انجام می شود.

  • تشخیص ضایعات ورای حلزونی یا عصب هشتم مغز
  •  تعیین آستانه های شنوایی .

در حالت تشخیصی , مورفولوژی امواج و زمان تاخیر امواج به ویژه موج پنج و فاصله بین امواج بررسی می گردد.این آزمایش برای تشخیص پاتولوژی های نوروپاتی , تومورهای اکوستیکی عصب هشتم و دیگر پاتولوژی های عصبی و ورای جلزونی کاربرد دارد .

در حالت تعیین آستانه شنوایی , این آزمایش با ارایه انواع محرک ها در فرکانس های مشخصی صورت می پذیرد و آستانه دقیق شنوایی کودک با نوزاد تعیین و هنجار یا ناهنجار بودن آن کاملا" معلوم می شود.

همچنین در بررسی وضعیت شنوایی و آستانه آن دسته از افرادی که قادر به همکاری نیستند , با استفاده از این شیوه کاملا" به دست می آید .

آزمایش OAE

 در این آزمایش وضعیت سلولهای حسی بررسی می شود . این آزمایش به اشکال TEOAE و DPOAE  می باشد . از آزمایش TEOAE  برای بررسی سلول های مویی خارجی جلزون و تشخیص افتراقی افت های حسی از عصبی استفاده می شود .

از آزمایش DPOAE برای بررسی توان سلولهای مویی خارجی و داخلی حلزون و جهت تایید مناطقی از حلزون که دچار افت است استفاده می شود .

از آزمایش OAE  به همرا آزمایش ABR  برای تشخیص افتراقی افت های عصبی در سیستم شنوایی استفاده می شود .

آزمایش EcochG

 در این آزمایش وضعیت دقیق ساختارهای مختلف حلزون همچون سلول های مویی خارجی , سلول های مویی داخلی , پایانه های تارهای عصب شنوایی بررسی  می شود . با بررسی دامنه امواج محتلف EcochG  می توان به مکان آسیب در حلزون پی برد . از این آزمایش برای بررسی بیماری هایی که موجب افزایش فشار مایعات داخلی جلزون می شود استفاده می گردد  به عنوان مثال در بیماری منیر و یا هیدروپس آندولنفاتیک , دامنه موج SP نسبت به موج AP  افزایش می یابد .

 آزمایش ASSR

در این آزمایش , پاسخ های الکتریکی بسیار ضعیف ( در حد نانومتر) ساقه مغز شنوایی ثبت می گردد. در مواردی که افت شنوایی بیشتر از 70 دسی بل باشد , معمولا" امواج ABR قابل ثبت نیستند. در چنین مواردی می توان از آزمایش ASSR  استفاده کرد تا آستانه های شنوایی فرد یا نوزاد به طور دقیق به دست آید . این آزمایش کمک بزرگی به دانستن وضعیت آستانه های شنوایی فرد یا نوزاد به طور دقیق می کند تا بدینوسیله  مناسبترین سمعک منطبق  با افت شنوایی فرد  تجویز گردد.

 آزمایشات PTA.Tymp) Audiometry & Immittance)

  در هر دوی این آزمایشات , وضعیت شنوایی فرد به طور کامل بررسی می شود. وضعیت سیستم استخوانچه ها و پرده گوش و نیز عملکرد حلزون و عصب هشتم مغز به طور کامل بررسی می شود .

این آزمایشات پایه آزمایشات شنوایی است .

ارزیابی وزوز(Tinnitus Evaluation)

وزوز یکی از شایع ترین مشکلات افراد می باشد و به صورت سوت , زنگ یا صدای خاصی در داخل گوش یا سر شنیده می شود. آزمایشات مخصوص ارزیابی وزوز شامل آزمایشات مختلف شنوایی حهت بررسی کامل وضعیت شنوایی و علت وزوز یا سوت داخل سر یا گوش ها می باشد . در این ارزیابی با استفاده از انواع آزمایشات و محرکات وزوز فرد از لحاظ فرکانسی و شدتی بررسی و ردیابی می گردد و کمک به تشخیص افتراقی و نهایت علت وزوز و نحوه درمان احتمالی آن می شود.

 

دیدگاه خود را بیان کنید


تمامی حقوق برای کلینیک شنوایی و سمعک شکوه تجریش محفوظ است
طراحی و توسعه در شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان