کم شنوایی و دیابت شیرین

کم شنوایی و دیابت شیرین

کم شنوایی و دیابت شیرین

 

کم شنوایی و دیابت شیرین

 Diabetes Mellitus

توصیف

دیابت شیرین یک بیماری سیستماتیک مزمن وابسته به کمبود مطلق یا نسبی انسولین می باشد. آنورمالی های سیستماتیک در دیابت ممکن است شامل مشکلات متابولیکی و یا تغییرات عروقی می باشد. اختلالات متابولیکی مشخصاً شامل بالا رفتن سطح قندخون، به همراه تغییرات میزان لیپیدها و پروتئین می باشد. اختلالات عروقی نیزعمدتاً شامل تخریب در ساختار یا عملکرد مویرگها (میکروآنژیوپاتی) و یا تصلب شرائین می شود. از عوارض این بیماری می توان به اختلالات چشمی، کلیوی، اعصاب جمجمه ای و گوش اشاره نمود. آنومالی های سیستم شنوایی ممکن است شامل آتروفی عقده های مارپیچی (اسپپرال گانگلیون)، دژنراسیون میلین عصب هشتم، کاهش تعداد فیبرهای عصبی در تیغه مارپیچی وتنگ یا باریک شدن دیواره های عروق استریاواسکولاریس و مویرگهای داخل کانال گوش داخلی باشد.

مشخصه های بیماران

زمان بروز این بیماری در 80% موارد، پس از 40 سالگی است. در سنین بالا دیابت در زنان بیشتر از مردان دیده می شود.  بعنوان مثال در سنین 65تا74 سالگی، این بیماری 5/ 4 درصد مردان و 6% زنان را مبتلا می سازد. چنانچه ابتلا به بیماری در سنین زیر 40 سال باشد نسبت مبتلایان زن ومرد تقریباً برابر هستند.

ملاحظات کلینیکی

کاهش شنوایی ناشی از دیابت، غالباً بصورت دوطرفه حسی عصبی و پیشرونده می باشد. شروع کم شنوایی معمولاً نا محسوس می باشد ولی ممکن است در تعداد کمی از بیماران به صورت ناگهانی باشد. همچنین در حدود 2% بیماران از مشکلات سرگیجه نیز شکایت دارند.

محل ضایعه

محل ضایعه معمولاً درحلزون شنوایی و یا عصب هشتم می باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید


تمامی حقوق برای کلینیک شنوایی و سمعک شکوه تجریش محفوظ است
طراحی و توسعه در شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان